Yapay Zeka Destekli Kod Editörü: Kite

Selam arkadaşlar, bu yazımda sizlere yapay zeka destekli bir kod editöründen bahsedeceğim. MIT ve Stanford mezunlarından oluşan bir gurubun geliştirdiği Kite, aralarında Github, Dropbox ve Paypal’ın da bulunduğu tanınmış şirketlerin CEO’larından da yatırım almayı başarmış. Şu an için sadece Python desteği bulunan Kite yakın zamanda daha fazla dile destek vereceği kanısında. Dilerseniz bu bağlantıdan sizde dilediğiniz kombinasyonları (işletim sistemi, dil, editör vb.) seçerek Kite ekibine mail atabilirsiniz.

Kite geliştiricileri ise; programcıların Stackoverflow’dan kopyala yapıştır yaparak, basit hatalar için saatlerce zaman harcadıkları yönünde bu yüzden eğlenceli bir AI editörü kullanmanız kanısında. Kite’ye son eklenen özelliklerinden biride yapay zeka destekli kod tamamlama özelliği. Bu özellik sayesinde %47 daha az tuş vuruşu sağlandığı görülmüş. Bu gerçekten kod yazarken veriminizi ve hızınızı arttıracaktır.

Sizde benim gibi tek ekranda koda yazıyorsanız bir yandan Chrome’da kütüphane belgelerine bakmak bir yandan da IDLE’da kod yazmak, sürekli pencere değiştirmek bir zamandan sonra sıkıcı hale gelebiliyor. Bu durum için Kite, editör ile bütünleşik bir belge penceresine sahip. Yalnızca bir tıklamayla dokümanlara hızlı bir şekilde erişim sağlanabiliyor. Kite, size kod örnekleriyle birlikte 800’den fazla Python kütüphanesini kapsayan çevrim içi bilgileri gösteriyor.

Kite editörünü bu adresten indirip kolay bir şekilde kurabilirsiniz. Ben indirdim ve kurulum dosyasını açayım derken GitHub deposunda da bahsedilen 118 numaralı hatayı aldım. Bu hatanın nedeni bilgisayarımın işlemci mimarisinin AVX olmaması. Henüz hata yayınlanalı 20 gün olmuş umarım AVX mimarisi için destek verirler. Bu arada bazı kod editörleri için de eklentiler geliştirilmiş o eklentilere de bu adresten göz atabilirsiniz.

Python’ın yaratıcısı Guidio van Rossum resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımla oldukça sevmişe benziyor nede olsa adam koskoca dil yazmış asda:d bir bildiği vardır herhalde.

Bu yazıda benden bu kadar arkadaşlar keşke editör bende çalışsaydı da deneyimlerimi daha ayrıntılı yazabilme şansım olsaydı. Sizde çalışırsa yorumlar kısmında deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz. Bir daha ki yazımda görüşmek üzere bugsız günler dilerim…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s